DUYURULAR

Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük Kampanyası Başlatıldı
  16 Ağustos 2018

      Kurban Bayramının yaklaşmasıyla yollarda oluşabilecek trafik kazalarının önlenmesi amacıyla “Bu Bayramda Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” sloganıyla kampanya başlatıldı.

      Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla yollarda oluşabilecek trafik kazalarının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla 81 ilde 'Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük' projesi başlatıldı.

      Projenin tanıtımı İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürüz Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Çardakcı, Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkanı Ali Temiz, Trafik Planlama ve Destek Daire Başkanı Mehmet Yavuz’un katılımıyla bugün İçişleri Bakanlığında gerçekleştirildi.

      İnce burada yaptığı konuşmada kampanya ile aileler üzerinde çocukların yaptırım etkisi kullanılarak, özellikle aşırı hız, emniyet kemeri ve araç kullanırken cep telefonu kullanımı hususlarında kural ihlali yapan, sürücü konumundaki anne ve babalar hedef alındığını söyledi.

      Proje kapsamında 4 radyo spotu, 3 kampanya tanıtım filmi, 81 ilde asılacak 10 bin afiş ve billboard tasarımları hazırlandığını dile getiren İnce, bayram süresince TRT FM radyolarında telefonla veya sosyal medya aracılığıyla katılım sağlayan dinleyicilerden her gün 10 çocuğa şapka, tişört, düdük, görev kartı ve kırtasiye seti gibi hediyeler verileceğini anlattı.

      İnce, "@trafikegm" Twitter adresinden açılacak "#KırmızıDüdük" hashtagine seyahat esnasında verilen görevi tamamladığını fotoğraflayıp buraya etiketleyen ve en fazla beğeni alan 100 çocuğa bisiklet verileceğini bildirdi.

      Kurban Bayramı sürecinde alınacak trafik tedbirlerine de değinen İnce, trafik meselesinin ülkenin uzun yıllardır mücadele ettiği önemli sorun alanlarından biri olduğunu belirterek araçların hız yapma kapasitelerinin artışı, cep telefonu gibi dikkat dağıtıcı yeni teknolojiler ve değiştirilemeyen alışkanlıkların, kazaların yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

      Muhterem İnce, 18 Ağustos ile 26 Ağustos tarihlerine arasına denk gelen bayram tatili için 140 bin 481 trafik personelinin görev yapacağını 16-27 Ağustos tarihlerini hedef dönem olarak ele  aldıklarını ve toplamda 11 günlük tedbirler paketi planladıklarını kaydetti.

      İnce “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu başta olmak üzere Bakan Yardımcılarımız, Emniyet Genel Müdürümüz, Jandarma Genel Komutanımız, valilerimiz, kaymakamlarımız, il emniyet müdürlerimiz, il jandarma komutanlarımız, emniyet genel müdür yardımcılarımız, daire başkanlarımız, 32 polis başmüfettişimiz ve 33 personelden oluşan 13 ayrı ekibimiz ile kaza kara noktalarında, trafiğin yoğunlaşabileceği merkezlerde ve tüm ülke genelinde bayram süresince sahada olacağız.” dedi.

      Trafik güvenliğine ilişkin hazırlanan kamu spotlarının izletildiği toplantıda, sahnede bulunan iki çocuk, kırmızı düdüklerini çalarak kampanyayı başlattı.

      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haber Paylaş